منوی دسته بندی

سوغات و صنایع دستی قزوین، جاذبه های قزوین

سوغات و صنایع دستی قزوین: استان قزوین یکی از استان های زیبا و دیدنی ایران، با تاریخ و فرهنگی کهن است و گردشگران در شهر قزوین، علاوه بر دیدن آثار تاریخی و جاهای دیدنی این شهر، از خریدن سوغاتی های متنوع لذت می برند. با هم بهترین سوغات های قزوین را ببینیم:

خرید سوغات قزوین
خرید سوغات و صنایع دستی قزوین از بازار سنتی

جای دیدنی قزوین: بازار تاریخی قزوین

بهترین سوغات و صنایع دستی قزوین را می توان به سه دسته تقسیم کرد که شامل:

اول- شیرینی سنتی مشهورترین سوغات قزوین از زمان های گذشته تا کنون می باشد که با طعم عالی مورد پسند همگان می باشد.

دوم- میوه های تازه و خشکبار، حاصل باغ های پر برکت قزوین، سوغاتی ارزشمند برای گردشگران است.

سوم- صنایع دستی قزوین نیز شامل انواع مختلف صنعت دست نفیس و ارزشمند است که در این مقاله به توضیح مهمترین آنها می پردازیم.

بهترین شیرینی های سنتی قزوین

شیرینی نان برنجی
شیرینی نان نازک
شیرینی نان چای
شیرینی نان بادامی
شیرینی پا درازی
شیرینی اتابکی
شیرینی اگردک

شیرینی نان برنجی قزوین

نان برنجی از شرینی های سنتی ایرانی است و مورد توجه عموم می باشد و در شهرهای مختلف به روش های گوناگون درست می شود. نان برنجی در چند شهر مانند کرمانشاه، یزد و قزوین مشهور است.
مواد برای پختن این شیرینی شامل: آرد گندم، آرد برنج، تخم مرغ، شکر، روغن جامد، گلاب، هل می باشد. در شیرینی فروشی ها، نان برنجی به صورت ساده و زعفرانی عرضه می شود و در تزیین آن از تخم خرفه، پودر یا خلال پسته اسفاده می کنند.
نان شیرینی خوشمزه قزوین از جمله سوغاتی هایی است که از خرید آن پشیمان نخواهید شد.

شیرینی برنجی قزوین
شیرینی نان برنجی سوغات قزوین

جای دیدنی قزوین: حمام قجر و موزه مردم شناسی قزوین

نان نازک سوغات قزوین

«نان نازک» یک شیرینی ترد و خوشمزه است، در بین اهالی قزوین طرفداران زیادی دارد. بی شک گردشگران آن را برای سوغات می پسندند.
این شیرینی با آرد، شکر، شیر، کره، تخم مرغ، مایه خمیر، ماست و بکینگ پودر تهیه می شود. با این مواد خمیر نرمی درست می کنند و پس از استراحت خمیر، آن را پهن کرده و به صورت لایه نازک در می آورند و روی آن را با مغزهای گوناگونی چون پسته و بادام و گردو تزیین می کنند. پس از رول نمودن برش می زنند. سپس در فر می پزند.
این شیرینی خوشمزه را در سفر به قزوین، با نامهای شیرینی نازک پسته، نازک بادامی، نازک گردویی در شیرینی فروشی ها خواهید دید.

نان نازک قزوین

جاهای دیدنی: سر در عالی قاپوی قزوین

نان چای قزوین

شیرینی نان چای، شیرینی خوش طعم و ماندگاری است که کدبانوهای قزوینی در عید نوروز، جشن ها و مراسم تهیه می کنند و همراه چای از مهمانان خود پذیرایی می کنند.
مواد مورد نیاز برای درست کردن این شیرینی شامل: آرد، پودر قند، تخم مرغ، ماست، کره و پودر هل می باشد. ابتدا با این مواد خمیری درست می کنند. سپس خمیر را قالب می زنند، پس از آن مایعی را که مخلوطی از زرده تخم مرغ، ماست و زعفران است روی شیرینی های قالب زده می مالند. سپس روی آن را با کنجد یا پودر پسته تزیین می کنند و در فر می پزند.

نان چای قزوین
عکس از نکته چی

نان بادامی سوغات قزوین

نان بادامی یا قرابیه شیرینی مقوی و لذیذ قزوین، که به عنوان اثر ناملموس ملی ثبت شده است. در تهیه آن از آرد، پودر بادام و پسته، روغن جامد، پودر قند و پودر هل استفاده می کنند و برای تقویت بنیه افراد مفید می باشد.
نان بادامی به دلیل شباهتی که با شیرینی قرابیه دارد به آن قرابیه هم می گویند. این شیرینی هم سوغاتی بسیار خوبی برای گردشگران می باشد.

نان بادامی قزوین
عکس از برترین ها

شیرینی پا درازی قزوین

پا درازی شیرینی است که میان اهالی قزوین طرفداران فراوانی دارد. برای درست کردن خمیر این شیرینی خوشمزه از آرد، پودر قند، روغن جامد، هل و بکینگ پودر استفاده می کنند. خمیر پادرازی را قالب مخصوص می زنند، و دو طرف آن را نازک می کنند و روی آن را با تخم خرفه تزیین کرده، و در فر قرار می دهند. پادرازی این شیرینی برای خوردن با چای مناسب است. ضمنا از معروفترین سوغات قزوین به حساب می آید.

شیرینی پا درازی قزوین
عکس از اسنپ فود

شیرینی اتابکی سوغات قزوین

شرینی اتابکی یا ولیعهدی از شیرینی های مخصوص و خوشمزه قزوین است که مورد پسند عموم است. زیرا کم شیرین و دارای ماندگاری بالاست.

برای درست کردن آن از آرد سفید، آرد نخودچی، آرد برنج، پودر قند، پودر هل و روغن جامد استفاده می کنند. بعد با تخم خرفه و پودر پسته تزیین می کنند. اگر بخواهند رنگ و طعم بیشتری داشته باشد به آن زعفران و پودر کاکائو اضافه می کنند. این شیرینی با طعم و ظاهر چشمگیر، برای هدیه و سوغات گزینه مناسبی است.

شیرینی اتابکی ولیعهدی قزوین

نان اگردک قزوینی

نان اگردک از نان های سنتی قزوین و بسیاری از شهرها و روستاهای ایران است که بیشتر در تنور می پزند. این نان شیرین و خوشمزه را کدبانوهای ایرانی از قدیم تا کنون در مراسم و عید نوروز می پخته اند. تفاوت این نان در شهر های گوناگون در موادی است که در آن استفاده می کنند و مورد علاقه بچه هاست. اگردک قزوین گزینه خوبی برای سوغاتی است.

باقلوای قزوین

باقلوا از شیرینی های سنتی و معروف قزوین است. باقلوا بجز ایران در کشورهای چون ترکیه، روسیه، برخی از کشورهای عربی و… تهیه می شود.
در ایران باقلوای شهرهای تبریز، یزد و قزوین شهرت بیشتری دارد. باقلوای قزوین با طعمی دلپذیر و خاص درست میشود و بر حسب شکل ظاهری به نام های باقلوای پیچ، پرچمی و گل رز دیده می شود. باقلوای مشهور قزوین که سه رنگ دارد باقلوای پرچمی می گویند. دلیل رنگ زیبای آن استفاده از پودر پسته، پودر بادام و قند و بادام زعفرانی می باشد.

باقلوای قزوین
عکس از همشهری

میوه و خشکبار قزوین

آب و هوای قزوین برای کاشت انواع میوه ها مناسب می باشد و از باغات پربرکت این شهر میوه های مرغوب برداشت می شود. انگور، سیب، زردآلو، انار سنگان و بیش از همه زغال اخته قزوین مشهور است.

خشکبار قزوین شامل: کشمش، گردو، بادام، فندق و پسته باکیفیت است. کشمش قزوین از بهترین نوع انگور بی دانه و از باغهای حاصلخیز شهر تاکستان استان قزوین به دست می آید. کشمش و دیگر محصولات خشکبار را می توان به عنوان سوغاتی ارزشمند از بازار قزوین تهیه کرد.

زغال اخته قزوین

شرایط اقلیمی مناسب سبب رشد طبیعی درختان زغال اخته در این منطقه می شود و در پرورش آن از هیچ محصول شیمیایی استفاده نمی شود. بیشترین و مرغوب ترین زغال اخته ایران در روستایی به نام «هیر» قزوین به دست می آید. در برخی از سال های پربار، بیش از 200 تن زغال اخته برداشت می شود که به استان های دیگر فرستاده می شود. هنگام برداشت زغال اخته در این روستا جشن شکرگذاری برپا می شود.

سوغات صنایع دستی قزوین کدامند؟

قزوین را به عنوان شهر آب انبارها و یا پایتخت خوشنویسی ایران می شناسند. ما شما را با بخشی از معروف ترین صنایع دستی این شهر آشنا می کنیم:

خوشنویسی و خطاطی

خوشنویسی ایرانی هنری است که طی قرن ها با تلاش و خلاقیت هنر آفرینان تکامل یافته است. بزرگ ترین و مشهورترین استادان خوشنویسی و خطاطی از شهر قزوین برخاسته اند. استادانی چون میرعماد حسنی قزوینی که بیشترین تاثیر را در کمال بخشیدن خط نستعلیق داشته است. همچنین استادان مشهور دیگری چون میر محمد حسین عمادالملک، میرزا محمد خیارجی قزوینی و ملک محمد قزوینی را میتوان نام برد.

موزه دیدنی: موزه خوشنویسی قزوین در کاخ زیبای چهلستون

قالی بافی

در استان قزوین چون سایر استان ها از گذشته هنر قالی بافی رواج داشته است. قالی های نفیس تولید شده هنرمندان قزوینی از بهترین نوع قالی های ایرانی می باشد و تعدادی از آن ها در موزه ها و مجموعه های شخصی وجود دارد. قالی قزوین از عالی ترین نمونه صنایع دستی است که با مواد اولیه طبیعی بافته می شود علاوه بر آن در رنگ و نقش تنوع دارد همین امر سبب محبوبیت آن شده است. متاسفانه بافت قالی دست بافت در سال های اخیر کم شده و کارخانه های قالی ماشینی جایگزین آن شده است.

گلیم بافی

گلیم بافی چون قالی بافی صنعتی پر رونق و محبوب بوده و به روش های گوناگون بافته می شود. بافت گلیم در استان قزوین، بیشتر توسط هنرمندان شهرستان های الموت، آبیک و بویین زهرا انجام می شود. گلیم های زیبا و چشم نواز هر شهرستان دارای طرح و نقشه خاصی است و محصول آنها از کیفیت بالایی برخوردار است.

جاجیم بافی

جاجیم بافی از هنرها و صنایع دستی قدیمی استان قزوین است که با دار بافته می شود. زنان هنرمند روستایی و عشایر این استان در بافت جاجیم مهارت دارند. پشم اصلی ترین مواد اولیه بافت جاجیم است که زنان هنرمند همه مراحل آماده سازی آن را با پشم گوسفندان خود، تهیه می کنند. رنگ آمیزی پشم ها اغلب با مواد گیاهی و طبیعی می باشد که بر ارزش جاجیم می افزاید.

موج بافی

موج بافی به نوعی پارچه با کیفیت و ابریشمی دست بافت سنتی و اصیل گفته می شود، که در گذشته کنار سایر صنایع دستی، توسط هنرمندان استان قزوین بافته می شد. اما امروزه با محصولات ارزانتر و گوناگون کارخانه ای از رونق این صنعت کاسته شده است.
دستگاه سنتی موج بافی هم قابلیت بافت پارچه های ظریف و هم ضخیم چون پتو، روفرشی و جانماز و … را دارد.

گیوه دوزی (گیوه کشی)

گیوه های خاصی در شهرهای قزوین و تاکستان به عنوان صنایع دستی دوخته می شود و قزوین از مراکز گیوه دوزی ایران است. تفاوت گیوه های قزوین با سایر نقاط ایران این است که معمولا کف گیوه های ساخت قزوین، از چرم یا پلاستیک است. می توان برای سوغات و صنایع دستی گیوه را از بازار قزوین تهیه کرد.

پیشنهاد ما: مکان های دیدنی قزوین

باز نشر مطالب سایت پوپک تراول تنها با ذکر نام سایت و آدرس /https://poopaktravel.com مجاز می باشد.


نویسنده مقاله سوغات و صنایع دستی قزوین:

خانم لاله مهریاری


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *