منوی دسته بندی

قلعه های قدیمی ایران

قلعه های تاریخی ایران

در طول تاریخ پر فراز و نشیب ایران، ارگ ها یا دژها همواره نقش مهمی در دفاع از شهرها و مراکز مهم کشور داشته اند. برخی از آنها استحکاماتی نظامی و برخی دفاعی بوده اند. بیشتر ارگ های ایران کوهستانی و در شیب تند کوه ها و صخره ها قرار گرفته اند.

معروف ترین دژهای باستانی ایران

از مهم ترین و معروف ترین ارگ های باستانی ایران می توان به قلعه الموت، دژ مستحکم اسماعیلیه و نیز قلعه بابک خرم دین در کلیبر آذربایجان شرقی و نیز ارگ بم کرمان نام برد. بیشتر دژهای کوهستانی در مناطق صعب العبور با دسترسی دشوار و نیز موقعیت استراتژیکی مهم بوده اند.

در این نوشتار ما شما را با دژهای کویر مرکزی ایران همچون قلعه خشتی نوش آباد، و نیز قلعه اسماعیلی مارکوه رامسر، دژ باستانی نوشیجان از دوران مادها و سایر دژها آشنا کرده ایم.

قلعه مارکوه رامسر مازندران

قلعه های تاریخی ایران

قلعه های تاریخی ایران که اغلب در کوهستان ها واقع شده اند پر رمز و راز و هیجان انگیز هستند. غیر از داستانهای تاریخی، مسیر رسیدن به قلعه نیز

تپه باستانی نوشیجان ملایر

تپه نوشیجان ملایر، دژ باستانی مادها

تپه نوشیجان یکی از دژهای خشتی تمدن مادها با قدمت 2800 سال در نزدیکی ملایر همدان است که آثار سه دوره ماد، هخامنشی و اشکانی در آن کشف شده است.

قلعه الموت قزوین

قلعه الموت، دژ مستحکم اسماعیلیان

یکی از مشهورترین و مستحکم ترین قلعه ها در ایران زمین قلعه الموت یا قلعه حسن صباح است که بر فراز صخره ای سنگی در الموت قزوین بنا شده است.